Kim jest prosument

Prosumentem nazywa się osobę, która łączy w sobie zarówno producenta, jak i konsumenta. Wytwarza bowiem energię elektryczną, zakładając specjalną mikroinstalację. Przetwarza ona promienie słoneczne na prąd, który wykorzystywany jest we własnym domu. W rezultacie osoba taka może częściowo lub całkowicie uniezależnić się od dostaw z zewnątrz.

Prosument może założyć instalację fotowoltaiczną zarówno samodzielnie, jak i wspólnie z sąsiadami. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej opłacalnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić pieniądze, które mielibyśmy przeznaczyć na rachunki.

Warto więc zainteresować się proponowanymi przez naszą firmę rozwiązaniami, które zapewnią Ci niezależność energetyczną.

Program dotacji Prosument

Zakup i montaż instalacji umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł energii to najczęściej niemały wydatek, na który pozwolić sobie mogą nielicznie. Na szczęście dla osób, które zdecydują się na czerpanie energii z ekologicznych źródeł, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki uruchomił jakiś czas temu program „Prosument”, będący dofinansowaniem na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Obejmuje małe oraz mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy elektrycznej do 40 kWe.

Prosument to bezzwrotna dotacja w wysokości 40% kosztu inwestycji!

Korzyści dla konsumenta

Podstawową zaletą programu Prosument jest fakt, że otrzymana dotacja w wysokości 40% kosztu inwestycji jest bezzwrotna. To, wraz z otrzymaniem pożyczki pokrywającej pozostałe 60% kosztów sprawia, że inwestor nie musi posiadać wkładu własnego. Niskie oprocentowanie pożyczki, które wynika ze specjalnych warunków jakie otrzymują producenci energii z odnawialnych źródeł sprawia, że marzenie o własnej instalacji fotowoltaicznej może szybko zmienić się w realną ewentualność – wystarczy tylko zapoznać się z warunkami otrzymania dofinansowania.

Zaletą jest również ciągły rozwój programu i dbałość osób za niego odpowiedzialnych o to, aby przydzielanie dotacji nie było skomplikowane – dzięki korzystnym dla konsumentów ruchom szacuje się, że do 2020 roku liczba osób korzystających z programu Prosument może znacząco przekroczyć 2 miliony i przyczynić się do powstania wielu nowych miejsc pracy – zarówno w sektorze odnawialnych źródeł energii, jak również produkcji instalacji fotowoltaicznych oraz urządzeń pozwalających na produkcję energii elektrycznej z innych źródeł.

Nadrzędną korzyścią jest natomiast to, co zyskujemy budując już własną instalację fotowoltaiczną. Produkujemy energię praktycznie za darmo i przez okrągły rok, uniezależniając się od zewnętrznych dostawców energii i dbając jednocześnie o środowisko naturalne.

Dla kogo i co obejmuje?

Z programu Prosument mogą skorzystać:

  • osoby fizyczne,
  • spółdzielnie mieszkaniowe,
  • wspólnoty mieszkaniowe,
  • jednostki samorządu terytorialnego.

Program Prosument i płynące z niego dofinansowania obejmują nie tylko instalacje fotowoltaiczne posiadające moc do 40 kWe, ale również inne systemy czerpiące energię elektryczną z naturalnych źródeł:

  • elektrownie wiatrowe (o mocy do 40 kWe),
  • układy mikrokogeneracyjne (o mocy do 40 kWe).

Nie tylko energia elektryczna! Prosument pozwala otrzymać środki finansowe na zakup i montaż rozwiązań, pozwalających na produkcję energii cieplnej. Obejmuje:

  • kolektory słoneczne (o mocy cieplnej do 300kWt),
  • źródła ciepła opalane biomasą (o mocy cieplnej do 300kWt),
  • pompy ciepła (o mocy cieplnej do 300kWt).

Cele programu

Program został wdrożony z kilku powodów – przede wszystkim ma budować świadomość Polaków w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ma pokazywać im, jak duże korzyści płyną z ich stosowania. Ma również przynieść wymierne korzyści w zakresie ochrony środowiska – ograniczy emisję CO2 i pozwoli na ograniczenie wykorzystania tych najpopularniejszych źródeł energii, na czele z węglem i gazem.

Prosument to również chęć rozwoju sektora OZE, stworzenia nowych miejsc pracy, a także zmniejszenie kosztów energii elektrycznej wśród osób, które zdecydują się na budowę swojej instalacji fotowoltaicznej, małej elektrowni wiatrowej itd.

Najważniejsze zasady programu Prosument:

  • Dotacja i kredyt lub pożyczka pokrywają do 100% kosztów inwestycji, Możliwość otrzymania dotacji w wysokości 20 lub 40% kosztów inwestycji. Uwaga – od 2017 roku będzie to kolejno 15 i 30%!
  • Minimalny koszt inwestycji – 1000 zł, maksymalny – 100 000 zł.
  • Oprocentowanie kredytu preferencyjnego lub pożyczki wynosi 1%.
  • Okres kredytu lub pożyczki – 15 lat.
  • Program wdrażany jest na trzy sposoby – specjalnie dla jednostek samorządu terytorialnego, poprzez banki, a także WFOŚiGW
Jak stworzyć własną instalację fotowoltaiczną?
  1. Konieczne jest ustalenie tego, czy w ogóle możliwe jest skorzystanie z tego rozwiązania w danym miejscu, a także dobranie odpowiednich rozwiązań, dzięki którym pozyskiwać będziecie Państwo taką ilość energii elektrycznej, jaka będzie Wam potrzebna. Nasi specjaliści pomagają w jednym i drugim, zawsze starając się dopasować najbardziej optymalne rozwiązania.
  2. Zakup rozwiązań. Tutaj również możecie Państwo liczyć na pomoc Eko-Solar – korzystamy zawsze z rozwiązań cenionych producentów i jesteśmy w stanie skutecznie porównać oferty, a także wybrać te najbardziej optymalne, dzięki czemu nasi Klienci zaopatrują się w instalacje fotowoltaiczne, które są nie tylko skuteczne, ale również trwałe.
  3. Złożenie wniosku o dofinansowanie z programy Prosument. Jesteśmy w stanie zająć się wszelkimi formalnościami w Państwa imieniu, dzięki czemu zwiększy się szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. W przypadku pytań lub wątpliwości co do kwestii formalnych – zapraszamy Państwa do skontaktowania się z naszymi specjalistami.
  4. Uzyskanie wszelkich pozwoleń i budowa. Nie ma w tym wielkiej filozofii – po otrzymaniu dofinansowania trzeba tylko zadbać o wszelkie szczegóły związane z kwestiami formalnymi oraz samą budową. Informacje na temat etapów realizacji tego typu inwestycji również znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.